ACEST ARTICOL A FOST PUBLICAT ÎN SECȚIUNEA ARTICOLE
România – Serbia: Tot inainte cu toate puterile
22-10-2018

Fortuna a fost din nou alături de România, în primul lor meci din Liga Națiunilor desfășurat pe Arena Națională.

Screen shot 2018 10 19 at 11.26.24 am

Suporterii românilor, dar și câțiva dintre cei ai Serbiei, au umplut stadionul National Arena din București, iar activările de la cortul Fortuna i-au ajutat să se mai detensioneze înainte de marea partidă.

Muzică, fussball pe echipe, cabină foto și un panou care i-a provocat pe participanți să își pună la încercare precizia. Cei care au marcat au câștigat tricouri, mingi și eșarfe Fortuna.

Screen shot 2018 10 19 at 11.33.06 am
Screen shot 2018 10 19 at 11.33.58 am
Screen shot 2018 10 19 at 11.30.28 am

Meciul a început în forță, sârbii dovedindu-se niște adversari care nu se lasă înfrânți prea ușor.

Serbia a controlat în mare parte jocul și a avut prima mare ocazie în minutul 20, înaintea tricolorilor.

Cum un ghinion nu vine niciodată singur, Gabriel Tamaș a fost eliminat după ce l-a faultat pe Mijat Gacinovic în careu, în minutul 44.

Screen shot 2018 10 19 at 11.34.45 am

Zepellin-ul Fortuna a făcut turul stadionului, în aplauzele a peste 35.000 de suporteri.

În a doua repriză, românii au evoluat în inferioritate numerică, însă Tătărușanu a reușit să apere șuturile lui Mitrovic sau Radonjic.

Meciul s-a terminat 0-0, iar tricolorii au rezistat eroic în fața unei echipe masive, dându-le suporterilor motive de optimism înaintea meciurilor cu Lituania pe teren propriu (17 noiembrie) și cu Muntenegru în deplasare (20 noiembrie).